wz
 
J E N N Y   H   moderní látkové pleny, šátky na nošení dětí, dámské hygienické potřeby

ŠÁTKY NA NOŠENÍ DĚTÍ A NOSÍTKA

Úvazy

OPAKOVÁNÍ:
Důležité je vázat šátek PEVNĚ, aby bylo dítě co nejblíže vašemu těžišti-je-li úvaz dobře uvázán, při předklonění dítě můžete max. políbit na temeno hlavy. Pokud se dítě v úvazu „houpe“ je třeba úvaz zrušit a uvázat znova. Nikdy si neříkejte: "Je to jen na chvíli, to vydržím." Vaše bolavá záda a nepohodlí pro dítě mohou oběma nošení rychle znechutit.

V žádném nosítku se dítě nenosí tak lehce jako v šátku. Váha dítěte se rozkládá na poměrně velkou plochu širokých popruhů, které procházejí rodiči přes záda a ramena. Těžiště dítěte je v šátku maximálně přiblíženo tělu rodiče. Pokud vás popruhy na ramenou tlačí, zkuste je rozložit naplocho a nenechat je pokrčené "nahromadě". Pokud ani to nepomáhá, zkuste vyměnit šátek (elastický za pevný, v rámci pevných šátků jinou značku, vzor nebo materiál - bavlna, konopí, hedvábí a jejich směsi).

Ambulantní a posuvný uzel

Posuvný uzel umožňuje úvaz dotáhnout nebo povolit, aniž byste jej museli rozvázat. Hodí se pro všechny kolébky, nošení na bok, lze jej použít i pro nošení křížem. Pro ostatní úvazy se doporučuje ambulantní uzel.

UzelPosuvny.gif(5 kb)

Ambulantní uzel je plošší než normální dvojitý uzel. V pevnosti nebo bezpečnosti není rozdíl.

UzelAmbulantni.gif(5 kb)

Vhodný věk pro jednotlivé úvazy

Vázání vhodná pro novorozence: kolébky (všechny 3 varianty, rychlý a snadný úvaz), vázání křížem s kapsou (dítě je pevně uvázané na matčině těle, takže se matka může volněji a náročněji pohybovat, výhodné pro děti s kyčelní luxací, lze použít i šátek z málo pružné látky), vázání na břicho "klokan" (obě varianty, náročnější úvaz vyžadující cvik a dobře pružící materiál šátku, výhodný pro děti s kyčelní luxací).
Vázání vhodná od 10 týdnů: vázání křížem (velmi oblíbený a praktický úvaz, bez potíží lze použít i šátek z málo pružné látky), vázání na záda "batoh" (obě varianty, náročnější úvaz vyžadující cvik a dobře pružící materiál šátku).
Vázání vhodné od 12 týdnů: vázání na bok (jednoduchý a rychlý úvaz, dítě by už mělo bezpečněji držet hlavičku, lze použít i šátek z málo pružné látky).
Vázání vhodné od 12 měsíců: tibetský způsob batohu.

Mé poznámky k jednotlivým úvazům budou uvedeny barevně, k obecnému rozdělení úvazů dle věku bych ráda uvedla, že z mého pohledu fyzioterapeuta se mi nelíbí vázání nastojato u dětí mladších 12týdnů, zejména, pokud dítě v poloze na bříšku neudrží hezky hlavičku - tzn. nepase pěkně koníčky. U vázání malých dětí nastojato (kříž, kapsa s křížem) je nutné VŽDY jistit jedním pruhem šátku hlavičku dítěte do doby, dokud se nenaučí sedět, klečet nebo stát, a to i když je vzhůru, riziko přetěžování zejména krční páteře je veliké. Pokud budete dítě od prvních okamžiků v šátku zvykat na to, že má hlavu otočenou na stranu, aby vidělo a současně je fixována pruhem látky, bude to brát jako normální věc a nebude se vztekat. I v šátku se dá totiž nosit špatně a tím poškodit motorický vývoj dítěte.

Nejčastější chyby jsou:
- kolínka nejsou výš než kyčle, dítě tím pádem visí za rozkrok, dochází k přetěžování kyčlí a také páteře, protože ta není v „klubíčku“, ale je vertikálně a tak je přetěžována vahou celého těla.
- dítě nemá fixovanou hlavu v bdělém stavu nebo ji fixuje nosič svou rukou tak, že se dítě dívá na něj - v obou případech dochází k záklonu, který nevhodně ovlivňuje budoucí pohybové dovednosti a přetěžuje se krční páteř.

Obecně k jednoduchým kolébkám: Jako jediný druh úvazu mírně odstávají od těla-dítě se v nich lehce "houpe", jsou proto náročnější na nošení. Doporučuje se střídat nošení vpravo/vlevo, abyste nevypěstovali u dítěte asymetrii držení těla a u nosiče nepřetěžovali stále stejnou polovinu těla.
Na uvázání kolíbek je nejlepší elastický nebo poloelastický šátek, ty vám pomáhají. Pokud chcete vázat kolébku z pevného šátku, měli byste mít již trochu cviku a hlavně se neděste neforemnosti. Je třeba každý pruh dotáhnout a přeložit/založit dle potřeby, aby neodstával.

KOLÉBKA I.varianta

Je vhodná od narození do několika týdnů (podle velikosti dítěte) pro dobu spánku i bdění. Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu.
1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí na posuvný nebo ambulantní uzel.
2 - Uzel posuňte na záda, mezi lopatky, lépe níž než výš. Spodní okraj šátku můžete mírně stáhnout přes rameno dolů. Šátek roztáhněte do šířky.
3-5 - Dítě si položte čelem k sobě jakoby přes rameno. Vsuňte miminku do šátku nejdříve nožky, pak zbytek těla a nakonec hlavičku, která vám bude ležet u ramene, na kterém je šátek upevněn. V bdělém stavu by mělo dítě ležet v šátku bříškem nahoru tak, aby vidělo na váš obličej a na své ruce. Když usne, můžete ho natočit bříškem na vaše břicho, aby vás svými ručkami objalo.
6-7 - Okraj šátku, který podpírá hlavičku, přetáhněte přes rameno.Tím se horní okraj šátku zkrátí a dítěti lépe podepře hlavičku.

kolebka1.gif(12 kb)

  KOLÉBKA II.varianta
Je vhodná od narození do několika týdnů (podle velikosti dítěte). Je to uzavřený (diskrétní) typ úvazu vhodný pro spánek či kojení dítěte. Doporučujeme střídat pravou a levou orientaci úvazu.
1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí (šerpa) na posuvný nebo ambulantní uzel. Uzel posuňte na záda, mezi lopatky, lépe níž než výš.
2 - Šátek roztáhněte do šířky.
3-5 - Novorozence si položte na ruku hlavou k lokti (pokud je dítě již větší, tak čelem k sobě a jakoby přes rameno) a vsuňte ho do šátku napříč.
6-7 - Horní okraj šátku, který popírá hlavičku, přetáhněte přes rameno - pozvednete tak dítěti hlavičku. V bdělém stavu by mělo dítě ležet v šátku bříškem nahoru tak, aby vidělo na váš obličej a na své ruce. Když usne, můžete ho natočit bříškem na vaše břicho, aby vás svými ručkami objalo.
8 - Pohled ze zadu.
9 - Horní okraj šátku kolem hlavičky můžete přeložit (asi 10 cm) a vytvořit tak zpevněný lem. Přebytky látky za uzlem můžete převést dopředu a svázat na další uzel.
10-12 - Po uvázání šátku do šerpy můžete také šátek rozložit na stole, položit do něj dítě a pak pod uzlem provléct rameno. Pak pokračujte podle obrázků 5-7.

kolebka2.gif(21 kb)

KOLÉBKA III.varianta

Je vhodná od narození do několika týdnů. Váha dítěte při tomto vázání je rozložena na obě ramena, hodí se lépe pro těžší novorozence. Je to uzavřený,diskrétní typ úvazu, vhodný pro spánek či kojení dítěte.
1 - Šátek si přehoďte přes ramena dozadu, vpředu spusťte smyčku přibližně k vašemu břichu. Jeden konec šátku by měl být asi o 20 cm delší než druhý.
2-3 - Vzadu šátek překřižte, delší konec šátku veďte vpředu kolem pasu a pak oba konce na boku svažte.
4 - Šátek vpředu roztáhněte do šířky.
5 - Položte si miminko na předloktí hlavou k lokti a vsuňte ho do šátku. Uložte miminko tak, aby leželo bříškem nahoru.
6-7 - Přetáhněte si horní okraj šátku od krku přes rameno.
8 - Okraj šátku u hlavičky můžete asi 10 cm založit
.

kolebka3.gif(12 kb)

KŘÍŽ S KAPSOU VEN

Vhodné od narození. Zpočátku (do 4. týdne) je dobré tento úvaz střídat s polohami "kolébka" nebo ukládáním spícího dítěte do kočárku či postýlky. Novorozence můžete umístit do tohoto úvazu také jako do kolébky I. - do vnitřního šikmého popruhu tvořícího kříž na vašem břichu vsuňte miminko stejně, jako v případě kolébky I. a pak přes něj přetáhněte druhý šikmý a nakonec horizontální pruh šátku. Vázat pevně! V zimě můžete u této  varianty dítěti přetáhnout horizontální pruh šátku (kapsu) nejen přes hlavičku, ale i přes nožičky, kterými bude dítě objímat váš pas. Nošení ve vertikální poloze je také vhodné pro miminka, která špatně odbrkávají.
1-2 - Střed šátku dejte horizontálně před břicho. (Chcete-li mít závěrečný uzel na boku a ne na zádech, nechejte jeden pruh šátku o 20-30 cm delší.)
3-5 - Popruhy šátku vzadu překřižte a veďte je dopředu přes ramena.

krizemSkapsou.gif(5 kb)

6-7 - Na břichu popruhy protáhněte pod horizontálním pruhem, překřižte je a vzadu zavažte na ambulantní uzel.
8-9 - Položte dítě bříškem na své rameno (novorozenci položte hlavičku na svůj krk) a vsuňte jeho jednu nohu do šátku. Potom přidržte dítě na druhém rameni a vsuňte do šátku i jeho druhou nohu. Nohu veďte vždy pod pruhem, který jde přes vaše rameno, pod pruhem vedoucím pod vaším podpaždím (horizontální pruh) a přes látku u vašeho pasu (upevnění šátku k pasu). Dítě usaďte do kříže na vašem břiše.
10 - Nyní roztáhněte vnitřní pruh tvořící kříž přes záda dítěte, roztáhněte ho do široka od kolínka do kolínka. Stejně roztáhněte i druhý pruh. Novorozenci schovejte do kříže ručičky i hlavičku. Staršímu dítěti (pokud nechce spát) můžete nechat hlavu i ruce venku.
11-13 - Horizontální pruh přetáhněte přes kříž. Novorozenci až přes hlavičku (12); dětem, které už drží hlavičku nebo jsou bdělé a chtějí vidět ven, stačí přetáhnout pruh přes záda ke krku (13) nebo do podpaždí (má ruce venku).

krizemSkapsou1.gif(6 kb)

krizemSkapsou13.gif(4 kb)

Tento druh úvazu patří ke složitějším z toho důvodu, že už musíte mít odhad (nebo natrénováno) jak moc silně má být úvaz uvázán. Pokud do něj dáváte dítko nastojato a ono vám pláče, je to nejčastěji z toho důvodu, že je uvázán moc pevně. Já jej používám nejraději jako kolíbku - dítko je tam krásně zafixované, podepřené šátkem ze všech stran.

KŘÍŽ S KAPSOU UVNITŘ

Vhodné od narození. Zpočátku (do 4. týdne) je dobré tento úvaz střídat s polohami "kolébka" nebo ukládáním spícího dítěte do kočárku či postýlky. Novorozence můžete umístit do tohoto úvazu také jako do kolébky I. - do vnitřního šikmého popruhu tvořícího kříž na vašem břichu vsuňte miminko stejně, jako v případě kolébky I. a pak přes něj přetáhněte druhý šikmý a nakonec horizontální pruh šátku. Vázat pevně! Nošení ve vertikální poloze je také vhodné pro miminka, která špatně odbrkávají.
1-2 - Střed šátku dejte horizontálně před břicho. (Chcete-li mít závěrečný uzel na boku a ne na zádech, nechejte jeden pruh šátku o 20-30 cm delší.)
3-5 - Popruhy šátku vzadu překřižte a veďte je dopředu přes ramena.

krizemSkapsou.gif(5 kb)

6-13 - pozice jsou stejné jako pro předchozí variantu. 
14 - Vsuňte dítě shora do kapsy vytvořené horizontálním pruhem. Novorozence vsuňte do kapsy i s hlavičkou, starší děti stačí do podpaždí nebo ke krku.Kapsu můžete ještě utáhnout.
15-17 - Dítě stále přidržujte. Zkřižte popruhy šátku pod zadečkem dítěte, protáhněte je pod jeho nožkami za svoje záda (dobře utáhněte) a tam je zavažte na ambulantní uzel.
18-19 - Oběma rukama nejdříve do široka roztáhněte vnitřní pruh šátku tvořícího kříž (od kolínka do kolínka) a potom vnější pruh. Vnitřní (i vnější) pruh šátku můžete přetáhnout dítěti přes hlavičku (pokud ještě hlavičku nedrží bezpečně samo nebo pokud usnulo). Dítě musí být v šátku těsně přitisknuté k vašemu tělu. Vázat pevně!
20 - Takto vypadá úvaz kapsa při nošení novorozence. Je nutné přetáhnout příčný pruh šátku (kapsu) přes hlavičku novorozence a taktéž oba popruhy kříže. Tělo novorozence (ještě svalově nezpevněné) je tak "dvakrát jištěno" v anatomicky správné poloze.

krizemSkapsou2-2.gif(6 kb)

krizemSkapsolu2_20.gif(6 kb)

Náš nejoblíbenější úvaz :-) doporučuju ho i na trénování nošení a zjišťování vlastností nově pořízeného šátku - važte před zrcadlem, nespěchejte, mezi jednotlivými body dítě fixujte rukou a dělejte na sebe směšné obličeje, vašemu mrňouskovi se to bude určitě líbit a zapomene na to, že ještě před chvílí se mu vaše srovnávání a přitahování šátkem nelíbilo.

VÁZÁNÍ NA BŘICHO-KLOKAN-I.varianta

Dobře uvázat "klokana" vyžaduje cvik. U obou variant (máte-li delší šátek) můžete místo ambulantního uzlu popruhy pod zadečkem dítěte překřížit, provléct pod nožkama a za vašimi zády je zavázat. Vznikne tak jakýsi bederní pás. S ním je "klokanka" srovnatelně pohodlná jako vázání křížem s kapsou nebo vázání křížem.

klokan.gif(2 kb)

1-2 - Do středu šátku umístěného na stole položte dítě a přebytek látky nařaste pod zadečkem dítěte. Novorozence a děti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, umístěte s hlavičkou při horním okraji šátku. Větší děti, které chtějí vidět ven, můžete umístit s hlavou přesahující horní okraj šátku.
3 - Spodní okraj šátku přisuňte k hornímu a připravte si tak popruhy.
4-6 - Popruhy veďte kolem pasu za záda, tam je překřižte a přetáhněte přes ramena dopředu.
7 - Teprve teď dítě zvedněte (přitažením popruhů nebo dítě k sobě přitiskněte rukama) , popruhy utáhněte, pozornost věnujte zejména přitažení horního okraje šátku obepínajícího dítě. Jím regulujete odklon dítěte od vašeho těla. Dítě musí být v šátku těsně přitisknuté k vašemu tělu.
8 - Popruhy svažte ambulantním uzlem pod zadečkem dítěte. Dítě "sedí" na uzlu. Okraj šátku za hlavičkou dítěte můžete zahnout do manžety.
9 - Nošení větších dětí. Když usnou, můžete jim přetáhnout šátek přes hlavičku.

klokan1.gif(7 kb)

VÁZÁNÍ NA BŘICHO-KLOKAN-Ii.varianta

Dobře uvázat "klokana" vyžaduje cvik. U obou variant (máte-li delší šátek) můžete místo ambulantního uzlu popruhy pod zadečkem dítěte překřížit, provléct pod nožkama a za vašimi zády je zavázat. Vznikne tak jakýsi bederní pás. S ním je "klokanka" srovnatelně pohodlná jako vázání křížem s kapsou nebo vázání křížem.

klokan.gif(2 kb)

1-2 - Do středu šátku umístěného na stole položte dítě a přebytek látky nařaste pod zadečkem dítěte. Novorozence a děti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, umístěte s hlavičkou při horním okraji šátku. Větší děti, které chtějí vidět ven, můžete umístit s hlavou přesahující horní okraj šátku.
3 - Spodní okraj šátku přisuňte k hornímu a připravte si tak popruhy.
4-9 - pozice jsou shodné pro variantu I
10 - Popruhy veďte přes ramena dozadu.
11 - Přitáhněte si dítě k tělu oběma rukama nebo přitažením popruhů.
12 - Srovnejte šátek tak, aby v něm dítě dobře sedělo. Hodně látky nahrňte pod zadeček dítěte a dobře utáhněte horní okraj šátku kolem hlavičky.
13 - Šátek se na zádech překříží: pravou rukou vytáhněte dopředu levý popruh a levou rukou pravý popruh. Volná ruka vždy přidržuje dítě. Popruhy jeden po druhém utáhněte - pozornost věnujte zejména přitažení horního okraje šátku obepínajícího hlavičku dítěte. Dítě musí být těsně přitisknuté k vašemu tělu.
14 - Oba popruhy pevně svažte pod zadečkem dítěte; dítě můžete trochu nadzvednout, aby šel uzel dobře utáhnout. Dítě "sedí" na uzlu.
15 - Pohled ze zadu.
16 - Horní okraj šátku, který vede kolem hlavičky dítěte, můžete přetáhnout přes ramena a za hlavičkou dítěte tak vytvořit manžetu.
17-18 - Nošení starších dětí.

klokan2.gif(9 kb)

VÁZÁNÍ KŘÍŽEM

Velká výhoda tohoto vázání tkví v tom, že při manipulaci s dítětem nemusíte šátek rozvazovat ani sundávat - podle potřeby se může dítě nosit nebo pobývat v postýlce, později se batolit. Velmi vhodné pro cestování prostředky hromadné dopravy. Navíc se vám na záda vejde i batoh s nutnými potřebami pro dítě nebo s nákupem.
1 Šátek přehoďte přes ramena a dozadu spusťte smyčku, asi k vašemu pasu. Jeden konec šátku by měl být vpředu asi o 20-30 cm delší než druhý.
2 - Popruhy na prsou překřižte.
3 - Delší konec šátku protáhněte vzadu smyčkou.
4 - Oba konce pak na boku nad kyčlí svažte ambulantním uzlem nebo uzlem posuvným. Látkový kříž na břichu posuňte s ramen o něco níže (kříž vpředu bude volnější než vzadu).
5 - Dítě přidržte jednou rukou na rameni (dítěti, které ještě nedrží bezpečně hlavičku, položte hlavu na váš krk) a druhou rukou mu vsuňte jednu nohu mezi popruhy šátku. Dítě dejte na druhé rameno a proveďte totéž s druhou nožkou. Posaďte dítě roztaženýma nožkama do látkového kříže.
6 - Nyní roztáhněte popruhy přes záda dítěte - nejdříve vnitřní a pak vnější. Dítě přidržujte, dokud neroztáhnete oba popruhy. Popruhy musí být pod zadečkem dítěte roztaženy tak, aby sahaly od kolínka ke kolínku. Jen tak dosáhnete anatomicky správného držení a usazení dítěte.
7 - Do kříže můžete dítěti schovat ruce. Vnitřní nebo vnější popruh (i oba současně) můžete přetáhnout dítěti přes hlavu, např. pokud usnulo nebo pokud ještě zcela nedrží hlavičku. Dítě musí být těsně přitisknuté k vašemu tělu. Nedoporučuje se nosit dítě zády k vašemu břichu.
8 - Staršímu dítěti můžete nechat ruce venku.

krizem.gif(11 kb)

Opět jeden z těžších úvazů-musíte vědět jak moc jej máte utáhnout, ale po natrénování je fajn. Hlavně na léto- je prodyšnější než varianta Kříže s kapsou uvnitř.

VÁZÁNÍ NA ZÁDA - BATOH

Nošení na zádech je ideální pro domácí práce či výlety do přírody. Tento úvaz je nejméně namáhavý pro nosiče. Proto je vhodný pro starší kojence a batolata, která jsou těžší a v poloze na břichu se obtížněji nosí (od 6-7 kg). Pokud dítě usne, můžete mu (pravděpodobně za pomoci jiné osoby) přetáhnout šátek přes hlavičku a zajistit ji tak proti kolébání.
1 - Položte nebo posaďte dítě do středu šátku, který můžete rozložit na stole, na posteli nebo v křesle.
2-3 - Sedněte si k dítěti tak, aby jeho nožky obepínaly vaše boky. Ujistěte se, že spodní okraj šátku je nařasen pod zadečkem dítěte! Oba popruhy šátku si dejte přes ramena dopředu (můžete se přitom k dítěti zaklonit). Pak pevně uchopte popruhy za vašimi rameny a přitáhněte si jimi dítě na záda. Ihned si stoupněte a předkloňte se.
4 - V předklonu ještě jednou zkontrolujte, zdali má dítě dostatek šátku pod zadečkem! Potom utáhněte horní okraj šátku jdoucí kolem ramen (příp. v podpaždí). Jste stále v předklonu. Vytáhněte si dítě popruhy tak vysoko, aby se vám pohodlně nosilo (aby mělo hlavičku na vaší šíji nebo o něco výše - nošením dítě v šátku trochu poklesne). Dvakrát pak každý popruh na vašich ramenou smotejte.
5-6 - Teprve teď se narovnejte. Veďte popruhy dozadu (na břichu je nekřižte) přes nožky dítěte a pod jeho zadečkem je zavažte na ambulantní uzel.
7 - Pokud máte šátek dostatečně dlouhý, můžete si z jeho popruhů uvázat kolem pasu tzv. bederní pás. Poté, co se z předklonu narovnáte, veďte popruhy (bez křížení na břichu) dozadu přes nohy dítěte, tam je pod zadečkem překřižte a veďte pod nohama dítěte zpět dopředu kolem vašeho pasu. Vpředu zavažte ambulantní uzel. Když vás tlačí popruhy na ramenou, můžete je mírně přes ně přetáhnout.
8 - Nošení starších dětí - mohou mít ruce venku z šátku.
9-10 - Dítě si můžete také posadit na záda a poprosit jinou osobu, aby přehodily šátek přes záda dítěte. Pak pokračujete podle obrázku 4 dál.

batoh.gif(13 kb)

VÁZÁNÍ NA BOK

Je to úvaz, který děti milují. Vidí z něj na všechny strany a zároveň jsou v kontaktu s matkou tváří v tvář. Je to rychlý úvaz a i dítě do něj snadno a rychle umístíte. Je nejvýhodnějším úvazem když potřebujete rychle dítě poponést - nutně pověsit pár kousků prádla nebo vynést odpadky. Delší nošení je pro nosiče namáhavější než v symetrických úvazech, kde je váha dítěte rozložena na obě ramena. Tento úvaz podporuje správnou pozici kyčelního kloubu vůči kyčelní jamce.
  Z boční polohy lze dítě přesunout na zadní část vašeho boku tak, že má dítě nohy okolo vašeho boku více zezadu a hlavu za vaším ramenem. Pokud už dítě umí sedět a máte v nošení dostatečnou praxi, můžete dítě přesunout úplně na záda (nutné je pevné utažení šátku!). Z boční polohy můžete dítě přesunout také na břicho.
  Pro tento typ úvazu je nutné, aby dítě již dobře drželo hlavičku. Pozor také na to, že dítě je schopno sahat na věci ve vašem dosahu (může samo rychle ruce ze šátku vytáhnout) a může něco shodit nebo se opařit apod.
1 - Šátek zavažte těsně nad kyčlí na posuvný nebo ambulantní uzel. Většinou šátek nese protilehlé rameno k dominantní ruce. Doporučuje se však strany střídat. Uzel otočte na záda, mezi lopatky, raději níž než výš. Spodní okraj šátku můžete stáhnout mírně s ramene dolů.
2-4 - Položte dítě bříškem na své rameno, vsuňte je do šátku a posaďte si je na kyčel. Větší dítě můžete posadit na roh stolu s nohama kolem vašeho boku a přetáhnout mu šátek přes hlavu pod zadeček.

naBok.gif(9 kb)

Lepší variantou - jistější - je uvázat na boku kříž a dítě do něj posadit. U tohoto úvazu jsem měla strach, že se mi z děj naše žížalka vysouká ven.

TIBETSKÝ ZPŮSOB BATOHU

Hodí se pro větší děti, které už umí samy stát a chodit. Vhodné pro přenášení bdělého dítěte, spícímu dítěti nelze zajistit hlavičku proti kolébání jako u způsobu "batoh". Spotřeba šátku je o něco menší než u nošení na způsob "batohu".
1 - Vezměte šátek v polovině a provlečte jej dítěti sedícímu na stole (nebo stojícímu na zemi) v podpaždí.
2 - Otočte se k dítěti zády, jeho nožky jdou kolem vašeho pasu. Popruhy si přehoďte přes ramena dopředu a vytáhněte jimi dítě na záda (viz též bod 3 u úvazu "batoh"), aby mělo hlavu na vaší šíji nebo výš.
3-4 - Popruhy překřižte pod zadečkem dítěte a podvlečte pod jeho nožkama. Veďte je dále kolem svého pasu dopředu a tam je zavažte na ambulantní uzel.

tibetskyBatoh.gif(5 kb)

Převzato a upraveno z:
Johanka Kubaňová Castillo,
http://babysatky.cz/stranka.htm,
(s laskavým svolením)

Další návody i ve formě fotonávodů a videa naleznete zde: http://www.nosenideti.cz/napoveda.php?id=uvazy